#rozwój pracowników
ONBOARDING
W TWOJEJ FIRMIE
Dobrze zaplanowany onboarding sprawia, że nowi pracownicy czują się mile widziani, pewni siebie i zintegrowani z kulturą oraz celami organizacji od pierwszego dnia.
Onboarding to proces
Pokazanie biurka, pokoju socjalnego i drzwi do pokoju prezesa to w obecnych czasach zdecydowanie za mało z punktu widzenia nowego pracownika. Poprowadź go krok po kroku przez wszystkie etapy wdrożenia, dzięki zaplanowanemu procesowi, który ułatwi zapoznanie z organizacją, stanowiskiem, zaznajomi z zespołem, produktami i zbuduje zaangażowanie.
Jak wspieramy firmy w opracowaniu nowego procesu onboardingu?
Analizujemy
Sprawdzamy procesy rekrutacyjne i onboardingowe prowadzone w organizacji. Zbieramy wywiad od pracowników, kierowników, działu HR i analizujemy zebrane dane.
Planujemy
Przygotowujemy plan w oparciu o zebrane dane, potrzeby i możliwości organizacji.
Dobieramy narzędzia
Wybieramy narzędzia pozwalające na utrzymanie jakości nowego procesu onboardingowego niezależnie od ilości pracowników i placówek.
Szkolimy HR
Opracowujemy materiały szkoleniowe wprowadzające zespoły HR, kierowników i managerów w nowe procesy.
Zapisz się do naszego newslettera. otrzymasz checklistę do zaplanowania skutecznego onboardingu w swojej firmie oraz listę 25 pomysłów na preboarding.
Zobacz, co o onboardingu mówi nasza trenerka biznesu Karolina Krzywicka
zaplanowany i dobrze dostosowany onboarding to:
Zmniejszenie rotacji pracowników
Badania firmy Glassdoor pokazują, że organizacje z dobrze zaplanowanym procesem onboardingu mogą poprawić retencję nowych pracowników aż o 82%. (Źródło: Glassdoor)
Wpływ na zaangażowanie
Nowi pracownicy, którzy przechodzą wysokiej jakości onboarding, mają 50% wyższy poziom zaangażowania w pracę i organizację. (Źródło: SHRM)
Zmniejszenie kosztów
Organizacje z efektywnym onboardingiem notują nawet 2,5 razy większe przychody na pracownika w porównaniu do tych, które mają słabo rozwinięte procesy wdrożeniowe. (Źródło: Harvard Business Review)
Poprawa produktywności
Firmy z silnymi programami onboardingu doświadczają wzrostu produktywności nowych pracowników nawet o 70%. (Źródło: Brandon Hall Group)
Skrócenie czasu do pełnej produktywności
Dobrze przeprowadzony onboarding może skrócić czas, w którym nowi pracownicy osiągają pełną produktywność, o około 60%. (Źródło: UrbanBound)
E-LEARNING W onboardingU
W OMG studio przygotowujemy angażujące interaktywne szkolenia onboardingowe, które poprowadzą Twojego pracownika krok po kroku przez wszystkie zagadnienia potrzebne podczas startu pracy. Dzięki e-learningowi możesz oprowadzić go zdalnie po biurze, zapoznać z zasadami panującymi w firmie, zaznajomić z produktami i usługami firmy lub przedstawić członków zespołu czy managera. Takie przywitanie to proste rozwiązanie, które zmienia odbiór firmy i od początku buduje pozytywne doświadczenia nowego pracownika.
Zobacz nasz mini przewodnik o onboardingu w formie krótkiego szkolenia e-learningowego. Poznasz w nim korzyści z dodania do swojego procesu rozwiązań digitalowych.
Chcesz z nami poprawić ONBOARDING w swojej firmie?
Zapraszamy do kontaktu. Opisz nam w kilku zdaniach, jakie wyzwania i pomysły chodzą Ci po głowie, a skontaktujemy się z Tobą.
Więcej o onboardingu i szkoleniach znajdziesz na naszym blogu.
Jak e-learning wspiera onboarding?
E-learning to doskonałe narzędzie, które pomaga w onboardingu nowych pracowników. Zobacz, dlaczego warto włączyć nowoczesny, dopasowany e-learning do metod szkoleniowych w firmie.
PREBOARDING – czy onboarding to za mało?
Preboarding to zestaw działań, które warto wdrożyć przed pierwszym dniem nowego pracownika. To dla nowozatrudnionego pomost między akceptacją oferty, a byciem pełnoprawnym członkiem zespołu. Sprawdź, jakie korzyści daje preboarding i jakie działania warto podjąć.
Jak wspierać ONBOARDING w dziale sprzedaży?
Onboarding, to proces wdrażania nowych pracowników, jest jednym z kluczowych elementów skutecznego zarządzania zasobami ludzkimi, bez względu na wielkość organizacji czy branżę. Dobrze przeprowadzony onboarding może przynieść firmie szereg korzyści, takich jak obniżenie kosztów rekrutacji, zmniejszenie rotacji pracowników, zwiększenie ich zaangażowania oraz poprawę jakości pracy i wydajności. W tym artykule przedstawię kilka istotnych powodów, dlaczego warto zainwestować w ten proces, bazując na wynikach badań.