Tomasz Gajewski
21 marca 2024
Szkolenia z bezpiecznej jazdy stanowią kluczowy element, który może znacząco wpłynąć na obniżenie szkodowości floty. Jednakże, aby było to efektywne, nie wystarczy jedynie przeprowadzić standardowe szkolenia na płycie poślizgowej.
Warto spojrzeć szerzej na edukację, obejmując także aspekty psychologiczne i emocjonalne, kształtowanie właściwych nawyków oraz promocję zdrowego rozsądku.
Różnorodność form edukacji.
Różnorodność form edukacji to ważny element sukcesu. Szkolenia e-learningowe, cykliczne powtarzanie wiedzy oraz praktyczne szkolenia, gdzie teoria przekłada się na praktykę, to skuteczny sposób na rozwijanie umiejętności kierowców. Warto zaznaczyć, że szkolenia z driftu lub na płycie poślizgowej, pomimo swojej popularności w Polsce, często prowokują niebezpieczne zachowania.
Aspekty psychologiczne i emocjonalne.
Wypadki drogowe rzadko wynikają z braku umiejętności technicznych, dlatego istotne jest, aby edukacja skupiała się również na aspektach psychologicznych i emocjonalnych. Skuteczne szkolenia powinny pomagać kierowcom radzić sobie z brawurą, stresem, zmęczeniem czy nieuwagą, co stanowi często główne przyczyny zdarzeń drogowych. Tu jedną z pierwszych rzeczy, na jakie warto zwrócić uwagę jest to, czy pracownik nie jest przeładowany ilością obowiązkow.
Działania edukacyjne dla wszystkich.
Szkolenia e-learningowe, konkursy, szkolenia w sali czy artykuły na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego to tylko niektóre z możliwości, które warto wykorzystać. Warto docenić różnorodność wśród pracowników i dostosować przekaz do indywidualnych preferencji.
Rozwijanie pozytywnych nawyków.
Skuteczność działań edukacyjnych mierzy się nie tylko w poprawie umiejętności technicznych, ale przede wszystkim w kształtowaniu codziennych zachowań kierowców. Dlatego ogromnie ważne jest promowanie pozytywnych nawyków i eliminowanie tych negatywnych. W dziedzinie bezpieczeństwa flotowego, podejście oparte na dobrych nawykach odgrywa dużą rolę.
Interwencje coachingowe i personalizacja.
Personalizacja działań edukacyjnych to klucz do sukcesu. Stosowanie interwencji coachingowych dla kierowców często uczestniczących w kolizjach czy niebezpiecznych zdarzeniach to skuteczna metoda poprawy bezpieczeństwa. Kierowcy, którzy otrzymują indywidualne wsparcie, szybciej przyswajają pozytywne nawyki.
Regularność działań edukacyjnych.
Wysyłanie porad, organizacja konkursów, docenianie godnych pochwały zachowań czy nawet stworzenie wewnętrznego newslettera na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego – to wszystko są składniki skutecznej strategii edukacyjnej, która uzupełniona cyklicznymi szkoleniami, np. w formie e-learningu, przyniesie długotrwałe efekty.
Warto zauważyć, że skuteczność programu edukacyjnego wpisuje się w szerszy kontekst kultury bezpieczeństwa w firmie. Kiedy bezpieczne praktyki stają się integralną częścią DNA organizacyjnego, efekty są długotrwałe i odczuwalne.
Edukacja kierowców to więcej niż tylko przekazywanie reguł ruchu drogowego. To inwestycja w ludzi, kształtowanie świadomości i budowanie bezpiecznej floty. Dlatego warto podejść do tego tematu kompleksowo, z różnorodnymi działaniami edukacyjnymi, które dostosowane są do potrzeb i preferencji pracowników. To nie tylko obniży szkodowość, ale również stworzy bezpieczną i zmotywowaną kadrę, co przekłada się na sukces całej firmy.
Sprawdź nasz cykl szkoleń
Zapraszamy do sprawdzenia naszego cyklu szkoleń, które poruszają najważniejsze obszary, dzięki którym kompleksowo dbają o podniesienie bezpieczeństwa pracowników na drodze.
A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat minimalizowania ilości wypadków w Twojej flocie, a co za tym idzie obniżenia kosztów, zapraszamy do kontaktu z nami biuro@omgstudio.pl
Przeczytaj też:
PREBOARDING – czy onboarding to za mało?
Preboarding to zestaw działań, które warto wdrożyć przed pierwszym dniem nowego pracownika. To dla nowozatrudnionego pomost między akceptacją oferty, a byciem pełnoprawnym członkiem zespołu. Sprawdź, jakie korzyści daje preboarding i jakie działania warto podjąć.
Jak wspierać ONBOARDING w dziale sprzedaży?
Onboarding, to proces wdrażania nowych pracowników, jest jednym z kluczowych elementów skutecznego zarządzania zasobami ludzkimi, bez względu na wielkość organizacji czy branżę. Dobrze przeprowadzony onboarding może przynieść firmie szereg korzyści, takich jak obniżenie kosztów rekrutacji, zmniejszenie rotacji pracowników, zwiększenie ich zaangażowania oraz poprawę jakości pracy i wydajności. W tym artykule przedstawię kilka istotnych powodów, dlaczego warto zainwestować w ten proces, bazując na wynikach badań.
Nowy pracownik w firmie – I CO TERAZ? ONBOARDING od podstaw
Onboarding, to proces wdrażania nowych pracowników, jest jednym z kluczowych elementów skutecznego zarządzania zasobami ludzkimi, bez względu na wielkość organizacji czy branżę. Dobrze przeprowadzony onboarding może przynieść firmie szereg korzyści, takich jak obniżenie kosztów rekrutacji, zmniejszenie rotacji pracowników, zwiększenie ich zaangażowania oraz poprawę jakości pracy i wydajności. W tym artykule przedstawię kilka istotnych powodów, dlaczego warto zainwestować w ten proces, bazując na wynikach badań.